Światowej klasy specjalistka od laseroterapii i laserów. 

Laser Consulting

facebook.com/laserconsultingjw

Joanna Wyszyńska

AUTOR

Bądź zawsze na bieżąco z nowymi wpisami, akcjami i promocjami.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Twój e-mail:
Zapisz się
Zapisz się
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
29/10/2023

Próba laserowa, przeciwskazania: Laser Consulting, Joanna Wyszyńska

 

Wiele rodzajów epilepsji jest inicjowana poprzez różnego rodzaju błyski, dlatego u takich osób nie powinny być wykonywane zabiegi laserowe.

Błyski pomiędzy 3 do 30HZ ( błysk na sekundę) to najczęstszy przedział powodujący epizody epileptyczne. Niekóre osoby są wrażliwe na błyski powyżej 60hz ale na te poniżej 3Hz już jest wrażliwych bardzo mało osób. Wiekszość urządzeń laserowych pracuje w trybie poniżej 3HZ, jednakże pomimo to nie zaleca się wykonywania zabiegów laserów u osób z światłowrażliwą formą epilepsji.

Jednakże jeżeli klient od wielu lat nie miał epizodu epilepsyjnego a jego lekarz neurolog nie widzi medycznych przeciwskazań do wykonywanych zabiegów to można rozważyć wykonanie zabiegów.

 

PRÓBA LASEROWA- dla kogo?

 

Wykonujemy próbę laserową i jeżeli nie doszło do niepożądanego odczynu a klient reaguje prawidłowo na zabieg, możemy z zachowaniem ostrożności wykonywać zabiegi.

Podczas zabiegu klient powinien mieć nałożone odpowiednie okulary ochronne a na oczy można dodatkowo nałożyć ręcznik zmniejszający dodatkowo widzialność światła lasera, szczególnie światła IPL. U osób z epilepsją nie powinniśmy wykonywać zabiegów laserowych na twarzy.

 

CHOROBY AUTOIMUNOLOGICZNE PRZEBIEGAJĄCE Z WRAŻLIWOŚCIĄ NA ŚWIATŁO (pęcherzyca, porfiria, xeroderma)

U klientów, którzy chorują na choroby, których jednym z czynników zaostrzających przebieg choroby lub jako czynnik wywołujący są promienie ultrafioltetowe lub różnego rodzaju formy ciepła, dlatego zabiegi laserowe nie powinny być wykonywane.

 

CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE Z GRUPY KOLAGENOZ ( SLE – toczeń, twardzina, PAN- guzkowe zapalenie tętnic)

Choroby te dotykają zarówno narządów wewnętrznych jak i skóry, zaburzając jej procesy gojenia dlatego osoby chore na te jednostki chorobowe nie powinny mieć wykonywanych zabiegów laserowych. Chorzy na te jednostki chorobowe najczęściej przyjmują na stałe duże dawki leków sterydowych i immunosupresantów, które także są przeciwskazaniem bezwzględnym do wykonywania zabiegów laserowych.

 

ROZRUSZNIK SERCA, CHOROBY SERCA I CHOROBY UKŁADU KRWIONOŚNEGO

 

Rozrusznik serca to małe, elektryczne urządzenie wszczepiane w klatkę piersiową w celu regulowania pracy serca. Niektóre formy energii mogą zaburzać jego pracę, dlatego należy sprawdzić z producentem sprzętu czy energia laserów może mieć wpływ na jego pracę.

Osoby, które mają poważne schorzenia układu krwionośnego lub serca zażywają często leki, które mogą wpływać na skórę- uwrażliwiać ją na światło, jak i również takie osoby mogą mieć problemy z krążeniem co z kolei może wpływać na proces gojenia skóry.

Dlatego zawsze warto skonsultować danego klienta z lekarzem prowadzącym i uzyskać jego opinię, czy zabiegi laserowe będą w danym przypadku bezpieczne.

 

CHOROBY KRWI

(hemofilia, zaburzenia krzepliwości krwi)

Osoby chore na te jednostki chorobowe zażywają leki, które wpływają na proces gojenia skóry przez co może dojść do zasinień skóry, podrażnień a w konsekwencji nawet do infekcji skóry. Choroby te są przeciwskazaniem do zabiegów laserowych.

 

BIELACTWO

Nie ma badań naukowych, które by potwierdzały lub zaprzeczały, że energia laserowa ma wpływ na przebieg choroby, jednakże z klientami, którzy cierpią na tą chorobę skórną musimy postępować ostrożnie.

 

Nie wiadomo, czy energia laserowa pogłębi proces chorobowy czy spowoduje odczyn niepożądany. Bielactwo to zaburzenie, pod wpływem wielu czynników, procesu melanogenezy w skórze, a pracując z laserami często melanina jest naszym chromoforem docelowym.

 

Co należy zrobić?

Jeżeli klient ma zmiany chorobowe tylko na małym obszarze skóry, nie w miejscu zabiegowym a jego lekarz dermatolog wyraził zgodę na zabieg, możemy rozważyć przeprowadzenie zabiegu.

Należy wykonywać próbę laserową i odczekać 72h. Jeżeli w tym czasie nie doszło do niepożądanego odczynu można wykonać zabieg zachowując ostrożność w dobieraniu parametrów zabiegowych.

Klient również powininien być świadomy braku danych jak energia lasera wpływa na skórę z bielactwem i podpisać stosowne zaświadczenie.

 

CUKRZYCA

Wysoki poziom glukozy we krwi przez dłuższy czas spowodowany cukrzycą może spowodować uszkodzenia w naczyniach krwionośnych co doprowadza do niedożywienia skóry a w konsekwencji prowadzi do wolniejszego gojenia skóry w przypadku urazu.

Najczęściej do długo gojacych się ran i infekcji dochodzi na kończynach dolnych.

Dlatego u osób z niekontrolowaną i nieunormowaną cukrzycą nie wykonuje się zabiegów laserowych. Natomiast jeżeli osoba chora na cukrzycę jest w dobrym stanie ogólnym, cukrzyca jest kontrolowana i lekarz prowadzący nie widzi przeciwskazań to można wykonwać zabiegi laserowe.

 

Co należy zrobić?

Należy wykonywać próbę laserową i odczekać 72h. Jeżeli w tym czasie nie doszło do niepożądanego odczynu można wykonać zabieg zachowując ostrożność w dobieraniu parametrów zabiegowych.  

 

Po więcej wiedzy sięgnij po mojego ebooka!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnowsze posty

GŁÓWNA

O NAS

KONTAKT

ARTYKUŁY